FunWiki : LinuxWeek

HomePage :: Categories :: PageIndex :: RecentChanges :: RecentlyCommented :: Login/Register

Linux Week


22. srpna 2005

(20:00) Vytiskl jsem si tučňáčka a pověsil ho nad monitor. Rebootuji do linuxu. Doufám, že disk vydrží, mám s ním nějaké problémy (ale možná to bude šuplíkem, už jsem to podruhé spravil tak, že jsem zahýbal s kablíky). Přijít o něj by byla škoda, jsou tam ještě cenější věci než téměř čerstvé Gentoo.
(00:YAWN - přesněji úterý dopoledne) Celý večer jsem studoval jak zprovoznit češtinu, abych nakonec přidal "cz" do xorg configu. Funguje zatím asi jen ve firefoxu, protože nemám český font v konzoli. Snažil jsem se nainstalovat Terminus, ale nějak nevím, jak ho použít (nainstalovaný je, ale není v xfontsel - možná nějaký update cache?). Odinstaloval jsem XMMS a nahradil ho Beep Media Playerem a přidal AudioScrobbler plugin. Tím přestal chodit mplayer, protože má na XMMS závislost (překompilovat? newuse?). Krátce po půlnoci jsem pak pustil muziku z konzole a nastartoval update. Čekal jsem, že poběží ještě ráno, ale asi jsou svůj superpočítač podcenil, update včetně glibc a php trvala necelé tři hodiny. Dnes v noci ještě update firefoxu (který jsem dříve zamaskoval na 1.0.3 nebo 4) a instalace Opery, která si nedá rozmluvit závislost na qt (14MB). Ale co, snad se budou ty knihovny hodit.

23. srpna 2005

(21:06) Windows - práce ... úkol pro dnešní den (kromě zmiňovaného updatu, který může běžet v noci): rozchodit písma a češtinu, případně updatovat volejbalistky z linuxu (ISO-8859-2). Uvidíme, kolik zbyde času, možná stihnu jen pustit ten emerge.
xlsfonts G anorexia
(anorexia je font z balíku Artwiz - ty se budou hodit)
(pořád windows, ale něco jsem našel) http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-349588-highlight-xfontsel.html, http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-345462-highlight-xfontsel.html, http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Xorg_and_Fonts, http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-187389-highlight-howto+font.html

24. srpna 2005

(19:50) Tak jsem toho včera moc nestihnul, ale česká klávesnice se rozběhla (tak nějak sama, ted (jak se asi sakra píše háček, čárka funguje)) tak nějak sama (po restartu?)... ted ještě vyřešit přepínání na anglickou v X, protože shell s českou klávesnicí je fakt hrůza. Také jsem podle jednoho z těch návodů konečně nainstaloval písma (Terminua a Artwiz). Stačilo přidat cesty do /etc/X11/xorg.config. Akorát to ještě pořád nechce psát v termu česky, takže jdu pátrat dál.
(22:26) Hooray! První velký success. Zdá se, že vše funguje tak, jak má. Čeština v konzoli i Xkách - paráda. Jak na to?
čeština v systému
nevím, jestli to k něčemu pomohlo, ale určitě se to hodí, alespoň k urychlení kompilace Céčka. Učíme které locales bude glibc používat, nebude tak muset kompilovat vše. Do souboru /etc/locales.build dáme jen ty jazyky, které budeme potřebovat. Já tam mám: en_US/ISO-8859-1, en_US.UTF-8/UTF-8 (asi zbytečně) a cs_CZ/ISO-8859-2. Balíčku glibc pak předhodíme USE flag 'userlocales'. (Páni, to sem brzo zklouznul k psaní návodu).
Pak je potřeba znovu zkompilovat glibc. Stačí to ale nechat na další update. No asi to fakt k ničemu nepomohlo, protože ty locales tam byly zakompilovany už předtim, jenže všechny.
čeština v aplikacích
do souboru /etc/env.d/02locales jsem přidal řádek LC_TYPE=cs_CZ.ISO-8859-2. To by mělo stačit, aby aplikace přijímaly češtinu, ale mluvili anglicky. Kompletně české prostředí zatím nepotřebuji (formát data, měna, atd.).
česká klávesnice v konzoli:
mapy klávesnice pro konzoli jsou tady: /usr/share/keymaps/ ... já používám ... /i386/qwertz/cz-us-qwertz(.map.gz)
mapa v sobě obsahuje dvě klávesnice, českou a anglickou, přepínat se pak dají klávesou pause/break. Neprováděl jsem s tím žádné psí kusy, zatím, ale vypadá to, že by ta česká mohla odpovídat té windowsowské, na kterou jsem zvyklý. Hurá.
Aby fungovala, napíše se sem: /etc/conf.d/keymaps do KEYMAP="cz-us-qwertz"
Nakonec ještě nějaké české písmo pro konzoli. Vybírat můžete tady: /usr/share/consolefonts. Já si dal 'latin2-14', standardní velikost je asi 16, já si dal menší, protože není o moc menší, má ale hustší řádkování. Font se změní programem setfont <jméno fontu>. Aby se nastavil hned při startu, zapíše se do /etc/rc.conf jako CONSOLEFONT="lat2-14"
česká klávesnice v Xkách
jsou potřeba nějaké české písma, zbytek se nastaví v /etc/X11/xorg.conf. Já tam mám:
Section "InputDevice"
	Identifier "Keyboard0"
	Driver "keyboard"
	Option "XkbLayout" "us,cz"
	Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle, grp_led:scroll, compose: ralt"
	Option "XkbModel" "pc105"
EndSection
(jak se asi kopíruje z Etermu?)
XkbLayout - rozložení klávesnice, dá se zde zadat více schémat
XkbOptions - další možnosti:
grp:alt_shift_toggle - přepínání klávesnic pomocé Alt+Shift (jako we woknech) ... další možností je shift_toggle - přepíníní oběma šifty (asi současně)
grp_led:scroll - při zapnuté sekundární klávesnici svící ledka ScrollLock
compose:ralt - em, ani nevim :-)
Nakonec restart Xek nebo možná raději celého systému.

A ještě jsem si emegenul numlockx a přidal ho do .xinitrc, takže se mi teď zapíná NumLock při startu Xek.

25. srpna 2005

(22:31) - dneska toho zase asi moc nestihnu, zkousel jsem patrat po nejakem lepsim audio prehravaci, neco co by se vyrovnalo WinAMPu, což XMMS ani BMP není :-( ... pak jsem zkoušel alespoň zprovotnit gapless playback přes crossfading output plugin, jenze xmms pak každý seek nebo změna skladby tvá tak 2 sec a víc. WinAmp je prostě jedna z těch nenahraditelných aplikací. Další bude Miranda. Používám centericq, největší nevýhodou je, že je konzolové... žádné malé okénko nad ostatními okny. Gaim nechci.
Že by kandidát na pozadí? http://www.deviantart.com/view/21884436/ ... obrázky z DeviantArtu bych moh' sbírat celý dny http://www.deviantart.com/view/22165752/

26. srpna 2005

snažil jsem se rozchodit televizní kartu, přidal jsem v kernelu podporu I2C a následně Video4Linux a pod tím Bt747. Zatím vše OK, podle návodu se dá vše zvládnout (tentokrát na http://gentoo-wiki.com). Poté jsem emergenul tvtime ... po nějakém tom hrnaí jsem dospěk ke spuštění tvtime-scanneru s parametrem PAL, ketrý prohledal celé pásmo a našel přesně všechny stanice. Seznam vygeneroval do domovského ~/.tvtime/stationlist.xml. Zde jen stačilo přepsat frekvence na ty, které mám vypsané od doby, kdy jsem stále přeinstalovával televizi ve windows. Co mi ale stále chybělo byl zvuk. Bylo zřejmě potřeba přidat do ALSA tv kartu jako zvukovku... a tam jsem prozatím skončil. Skoro po každé druhé kompilaci jádra mi systém odmítne bootovat a zastaví se hned v LILO buď s nějakou chybovou hláškou, ale většinou bez ní. K dual-bootu používám XOSL, který stojí mimo systémy na svojí vlastní malé pártišně. Dávám proto přednost lilo, protože se dá jednoduše 'vypnout' (vypuštěním parametru prompt z lilo.conf) a bootuje bez ptaní. Dělám to od té doby, co se mi na SuSe nepodařilo podobně umlčet GRUB.

Zbytek večera jsem si tedy bootoval z CD a hrál jsem si s kernelem. Mimo jiné jsem zjistil, že mám v /usr/src už asi čtyři jádra (o celkové velikost přes 1 GB), ale že link /usr/src/linux stále ukazuje na to první/původní...

27. srpna 2005

... dnes jsem si přečetl něco o updatování jádra, o zkopírování starého .configu a spuštění make oldconfig, pak jsem zkusil make gconfig a hned jsem se vrátil k osvědčenému menuconfigu. Některé zakompilovávané položky jsou změnil na moduly a objevil jsem několik nadbytečných věcí, ovladačů, pro zařízení, která ani nemám. Vypnul jsem např. podporu paralelního portu (tiskárnu mám na USB a ještě jsem se ji nepokoušel zprovoznit). Posledním zlepšovákem je make install, který sám nakopíruje potřebné soubory do /boot, udělá zálohu starří verze a vytvoři na aktuální verzi link /boot/vmlinuz (na který se pak stačí odkázat v bootloaderu) a dokonce najde aktivní bootovač a nabídne spuštění aktulizace (/usr/sbin/lilo), takže už nemusím soubory ručně kopírovat, jak jsem se to naučil při instalaci Gentoo (i když už jsem na to taky měl udělaný skript). A teď to jdu zkusit...

28. srpna 2005

Tak jsem si celou sobotu (27.) hrál s tou televizí. Stokrát jsem to zkoušel spustit, tisíckrát jsem prolezl diskuse na http://forums.gentoo.org a vůbec celý internet. Nakonec jsem na tom byl téměř stejně jako na začátku, jen o tochu bohatší o pár poznatků. Po nainstalování balíku fmtools jsem zjistil, že rádio hraje tak jak má. Jen ovládání hlasitosti je na AC97 a ne na Line-In (TODO: udělat něco s tou ALSou). A že vypínání a zapínání rádia před fm nedělá nic s mixérem (tvtime hýbe s linkovým vstupem). Také se mi podařilo pustit přes fm zvuk z televize pouřitím volby -o (ignorování daného frekvenčního rozsahu) a nastavením na frekvenci televize. Nakonec se mi dokonce podařilo zvuk pustit. Bylo to v tuneru xawtv za pomoci pofiderního postupu, kdy se nějak nejdřív pustilo rádio a pak televize a navíc to zafungovalo jen jednou, prostě nic spolehlivého, navíc o xawt nestojím. Nakonec, když už byla asi jedna ráno jsem do jádra přikompiloval podporu odstraňování modulů z jádra a ještě jednou jsem to zkusil, ael zase nic...
... a dnes ráno jsem to ještě na chvíli pustil, že zkusím za pomoci zpřístupněného rmmodu loadovat modul bttv s různými parametry card a tuner. A co čert nechtěl, hned na první pkus to zafungovalo! Tak teď vážně nevím, kde byla asi chyba (ani jestli jsme ji opravdu odstranil, uvidíme jestli to půjde ještě při příštím restartu), že by to přeci jen byl ten parametr audiomux=4,4,8,4,0?
Teď windows a práce.Linuxový týden pokračuje, akorát sem skoro nic neudělal a nemám ani čas (nechce se mi) o tom psát. V pondělí jsem se vrátil domů v půl jedenácté, do půlnoci jsem pak doháněl ještě nějakou práci. V úterý (včera) už to bylo lepší, ale opět žádné extra úspěchy. Hledal jsem hlavně nějaké Dock Apps na plochu do fluxu. Nakonec ale stejně možná skončím u gkrellm nebo možná u statistik na ploše v podání torsmo nebo jeho vylepšeného kolegy conky (toho jsem ještě nezkoušel). Dnes jsem nainstaloval xscreensaver, prošel jsem si spořiče a pár jsem jich vybral. Dobrá zpráva je, že televize pořád funguje. Kdyby to nebylo tím audiomuxem, tak už jedině pořadím načítání modulů tuner (1), bttv (2). Hlavně ale, že to jede. Ještě si nejsem jistý, jestli hraje stereo, ale zatím to nebudu řešit. Časem bych mohl ještě zjistit, jak tu televizi zachytávat. Taky jsem (včera) zkoušel nějaké konzolové ftp clienty. S ncftp se mi nepovedlo připojit, dalším byl yafc. Potřeboval bych něco na synchronizaci složek na lokále a na serveru přes sftp...Linuxové týdny skončili tragicky. Poslední dobou jsem svůj linuxový čas trávil instalací Gentoo na notebůůk (viz NotebookLinux), který je tak mým prvním linux only počítačem se kterým budu častěji pracovat (nepočítám tak pokusy zřídit si bokem na starším počítači nějaký jako-server). Když jsem před asi dvěna dny chtěl nabootovat linux na notebooku, všechno šlo do kytek. Už v prvním zápise zde jsem psal o problémech s diskem, možná je to ta hlavní příčina, možná je problém jinde. Při prvním spuštění se start systému zastavil u 'Checking dependencies...' (nebo tak nějak), to se mi stává i na dalším, pomalém počítači, který mou, pravděpodobně přehnaně vytůněnou instalaci gentoo nezvládá. Zde to ale byla předehra k vážnějším problémům. Po restartu XOSL (samostatný bootloader) linuxový hdb1 nenašel a nabídl jen Windows. Vypnul jsem počítač a zkontrolovat disk v rámečku. Po dalším zapnutí byl disk sice zpět, ale bootování skončilo brzy po začátku chybou Kernel Panic při pokusu připojij kočenový adresář (hdb1). Postupně jsem zjistil, že se k disku s ext3 nepřipojím asi z instalačního LiveCD, ani z Windows. Bylo tedy pravděpodobné, že je partition poškozena. I pokusy spustit kotrolu disku pomocí fsck selhaly. Nakonec pomohlo spuštění mke2fs -S, parametr S zajistí opravu (přesněji znovuzapsání) superblocku. Pak už je disk přístupný, ještě jsem ale provedl kontrolu, která trvala věčnost. Díky nějaké chybě fsck při jedné operaci končil se Segmentation fault. Nakonec jsem něco zachránil. O nainstalovaný software moc nejde, horší je, že jsem zřejmě přišel o to nejdůležitější: /etc. ... Když tak píšu a přemýšlím o tom, tak jsem to možná udělal vše špatně...

There are no comments on this page. [Add comment]

Valid XHTML 1.0 Transitional :: Valid CSS :: Powered by Wikka Wakka Wiki 1.1.5.3
Page was generated in 0.0460 seconds